ICE Kraków
Mistrz mistrzowi. Artysta artyście. Konieczny Wyspiańskiemu. Wybitny kompozytor zafascynowany artystą totalnym, przelewa swoją twórczą energię w muzykę, która wypełni ICE Kraków już 23 października. Tak oto zapowiadają się 80. urodziny Zygmunta Koniecznego podsumowujące dotychczasową karierę kompozytora.
Na tę okazję kompozytor przygotował specjalny koncert fortepianowy, aby zaprezentować publiczności, na co dzień żyjącej w świecie pełnym hałasu, pośpiechu i ekspresji, zalety brzmienia fortepianu na tle orkiestry symfonicznej. Dzieło składa się z 4 części, a każda z nich przedstawi nieco odmienną stylistykę muzyczną, prezentującą różnorodność muzyki współczesnej. Publiczność porwie charakterystyczna dla kompozytora lekkość wydobywania emocji z subtelnych brzmień fortepianu, połączona z żywiołowym temperamentem orkiestry symfonicznej. Dzieło zaprezentują nam soliści: Piotr Latoszyński (fortepian) i Leszek „Hefi” Wiśniowski (flet basowy).
W drugiej części koncertu usłyszymy kompozycje, które zrewolucjonizowały oblicze muzyki teatralnej, a jednocześnie powstawały do twórczości Stanisława Wyspiańskiego: suitę z „Nocy listopadowej” i „Klątwy” w reżyserii Andrzeja Wajdy, fragmenty z „Wyzwolenia” Konrada Swinarskiego, „Akropolis” i „Legendy” oraz kompozycję „Serce moje gram” opartą o „Wesele” i fragmenty liryków Wyspiańskiego. Partie solowe zostały powierzone wybitnym wokalistom. Wystąpią m.in.: Joanna Słowińska (w roli potrójnej: Pallas Ateny, Harfiarki i Panny Młodej), Przemysław Branny (Wysocki), Marek Bałata (Pustelnik), Marta Bizoń (Demeter), Lidia Bogaczówna, Beata Wojciechowska, Jacek Wojciechowski, Tadeusz Zięba. Solistom towarzyszyć będzie Chór Polskiego Radia oraz orkiestra Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją Rafała Jacka Delekty.
Jak mówi sam Zygmunt Konieczny w wywiadzie dla „Rzeczypospolitej”: „W tekstach Wyspiańskiego czuje się muzykę, puls rytmiczny i niezwykłe napięcie. Jest w nich mnóstwo symboli, które są też symbolami muzycznymi. Fascynuje mnie furia tworzenia tego artysty, w jego tekstach ciągle napotykam niezwykłą energię, która emanuje z nich mimo upływu lat. (…) Sztuka Wyspiańskiego jest na tyle głęboka i wszechstronna, że, jak sądzę, zawsze jest i będzie aktualna, ważna dla wszystkich pokoleń Polaków.”
Wrocław / Warszawa / Poznań / Kraków
TIMOTHY HENTY – DYRYGENT
Teatr Wielki Opera Narodowa
KRZYSZTOF PENDERECKI – TRZY UTWORY W DAWNYM STYLU WITOLD LUTOSŁAWSKI – 5 MELODII LUDOWYCH WITOLD LUTOSŁAWSKI – PRELUDIA TANECZNE BELA BARTOK – TAŃCE RUMUŃSKIE GRAŻYNA BACEWICZ – OBEREK NA ORKIESTRĘ SMYCZKOWĄ KRZESIMIR DĘBSKI – KRAKOWIAK ARAM CHACZATURIAN – TANIEC Z SZABLAMI ADAM WESOŁOWSKI – GLISS DANCE ASTOR PIAZOLLA – LIBERTANGO
Teatr Wielki Opera Narodowa
PROGRAM: GEORGE GERSHWIN – SUITA PORGY AND BESS GEORGE GERSHWIN – SUITA AMERYKANIN W PARYŻU
Zabrze
IWONA HOSSA – SOPRAN KAROLINA SIKORA – SOPRAN ANNA LUBAŃSKA – MEZZOSOPRAN ADAM ZDUNIKOWSKI – TENOR PIOTR NOWACKI – BAS SŁAWOMIR HOLLAND – RECYTATOR CHÓR FILHARMONII KRAKOWSKIEJ SINFONIETTA CRACOVIA
Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki / Kraków
W piątkowe wieczory lipca i sierpnia od godz. 20.00 czeka na was Festiwal muzycznych indywidualności – cykl koncertów pod nazwą Fest Granie.
Będzie to wielogatunkowa fuzja świeżego i odważnego spojrzenia na muzykę.
gościnnie :
Magdalena Cymer – wiolonczela
Szczegółowe kalendarium festiwalu oraz więcej informacji znajdziesz pod adresem:
https://dworek.eu/mapa/articles/81-aktualnosci/1061-fest-granie.html
Muzeum Inżynierii Miejskiej / KRAKÓW
2 lipca festiwal przeniesie się na krakowski Kazimierz, gdzie w industrialnych wnętrzach Muzeum Inżynierii Miejskiej Sinfonietta Cracovia zmierzy się z operą Grigorija Frieda Dziennik Anne Frank. Libretto powstałego w roku 1968 i wystawionego po raz pierwszy cztery lata później utworu Fried oparł na wyjątkach ze słynnego pamiętnika Anne Frank — jednego z najbardziej poruszających literackich świadectw Holocaustu. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce na wystawienie ‹‹Dziennika Anne Frank›› niż krakowski Kazimierz — miejsce tak silnie związane kulturowo i historycznie z losami polskich oraz europejskich Żydów. Pamiętajmy, że pamiętnik Frank jest nie tylko świadectwem okrucieństw wojny i prześladowań, ale również — a może nawet przede wszystkim? — świadectwem ogromnej woli i radości życia, dokumentującym proces dorastania niezwykle inteligentnej i wrażliwej, młodej kobiety — mówi Jurek Dybał, który objął kierownictwo muzyczne spektaklu. Również dlatego zdecydowaliśmy się zrealizować ten projekt w sercu tętniącego życiem Kazimierza, który jest obecnie centralnym punktem kulturalnej mapy Krakowa — dodaje dyrektor Sinfonietty.
Spektakl wyreżyseruje Rebekah Rota — amerykańska artystka, która rozpoczęła karierę jako śpiewaczka (sopran liryczny), by zwrócić się ku reżyserii. W ramach swojej praktyki artystycznej Rota łączy oba punkty widzenia, co przydaje realizowanym przez nią projektom wyjątkowej aury: reżyserowane przez nią spektakle charakteryzuje nie tylko intelektualne wyrafinowanie i formalna finezja, ale również ogromna intensyfikacja scenicznych emocji. W tytułowej roli wystąpi Ewa Majcherczyk — ciesząca się międzynarodowym uznaniem polska sopranistka, znana z występów na włoskich i rodzimych scenach; między innymi na deskach Teatru Wielkiego — Opery Narodowej.
sinfoniettacracovia.pl
Orkiestra Sinfonietta Cracovia,
Chór Filharmonii Krakowskiej,
Chór z Lublina tbc,
Krzysztof Penderecki-dyrygent,
Iwona Hossa- I sopran,
Karolina Sikora- II sopran,
Anna Lubańska- alt, tenor tba,
Piotr Nowacki- bas,
Sławomir Holland- narrator
Filharmonia Krakowska
oraz Chór i Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej
Charles Olivieri-Munroe – dyrygent
Anna Ciuła-Pehlken – sopran
Michał Sławecki – kontratenor
Hubert Zapiór – baryton Teresa
Majka-Pacanek – chórmistrz
Lidia Matynian – przygotowanie Chóru Chłopięcego
TAURON Arena KRAKÓW
Ludwig Wicki — dyrygent
„Projekcja kultowego filmu Jamesa Camerona z muzyką Jamesa Hornera wykonywaną na żywo. Prezentacja „Titanica” podczas 10. edycji FMF zbiega się z 20-leciem samego filmu. Jednocześnie, poprzez wykonanie pamiętnej ścieżki dźwiękowej festiwal uczci pamięć Jamesa Hornera, który miał być gościem jubileuszowej edycji Festiwalu.” fmf.fm
Centrum Kongresowe ICE Kraków
Gość specjalny: Klaus Doldinger – saksofon Christian Schumann — dyrygent „Niekończąca się opowieść” to kultowy film familijny z gatunku fantastyki, niezwykle ważny w historii kina europejskiego. Znaczenia kulturowego oraz historycznego tego filmu nie można przecenić. W chwili powstania w 1984 roku była to najdroższa produkcja filmowa poza USA i ZSRR (jest to anglojęzyczna produkcja niemiecka). Słynna ścieżka dźwiękowa napisana przez Klausa Doldingera we współpracy z Giorgio Moroderem, który był autorem piosenki Limahla, zyskała światowy rozgłos. Projekcja filmu z muzyką na żywo, będzie miała swoją światową premierę właśnie podczas Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.” fmf. fm
„Po raz pierwszy w Polsce widzowie będą mieli okazję posłuchać pełnej ścieżki muzycznej w wykonaniu orkiestry Sinfonietta Cracovia, do jednego z najbardziej lubianych filmów w historii.
Koncerty są częścią światowego tournee, wcześniej zapowiedzianego przez firmy CineConcerts i Warner Bros Consumer Products.
Koncerty muzyki filmowej do cyklu filmów o Harry Potterze, które rozpoczęły się w czerwcu 2016 roku, to kolejna magiczna przygoda w czarodziejskim świecie J.K. Rowling.” eska.pl
Aula Zespołu szkół nr 3 w Olkuszu ul. Fr. Nullo 32
Zapraszam wszystkich serrrrdecznie na mój recital marimbowy ! ! !
Wystąpię solo w Auli Zespołu szkół nr 3 w Olkuszu.
W Programie:
program: Materiał z płyty Włodka Pawlika „Night in Calisia”, nagrodzonej w 2014 roku Grammy Award. W koncercie wezmą udział muzycy, którzy towarzyszyli kompozytorowi w nagraniu.
Włodek Pawlik – pianista, kompozytor Randy Brecker – trąbka Paweł Pańta – kontrabas Cezary Konrad – perkusja Myślenicka Orkiestra Kameralna „Concertino” pod dyrekcją Michała Maciaszczyka
Sala Koncertowa Akademii Muzycznej w Krakowie
W programie:
Dances of the earth and fire (cz.1) – Peter Klatzov
Salamanca – Soo Jin Kang
Twilight – Tobias Bostrom
Rancho Jubilee – Andrew Beall
Chega De Sudade – Antonio Carlos Jobim
Capriol Suite – Peter Warlock
Temazcal – Javier Alvarez
Hang – Maciej Hałoń
One Study – John Psathas
Śródmiejski Ośrodek Kultury ul. Mikołajska 2
Koncert Marimbowy w Śródmiejskim Ośrodku Kultury.
W programie między innymi kompozycje: Keiko Abe, Eckhard Kopetzki, Jacob Druckman, Matthias Schmitt, Jan Sebastian Bach, John Psathas, Javier Alvarez i inni….
Bilety są w formie cegiełek, a dochód zostanie przeznaczony na podróż do Nowego Jorku.
Filharmonia Krakowska
Marimba Quartet:
Karolina Zielińska
Jakub Frączek
Szymon Bora
Ryszard Haba
LETNI WIECZÓR Z MARIMBĄ
Dave Hall - Escape Velocity na kwartet marimbowy
Johann Sebastian Bach – Fuga XX a minor na 4 marimby
Anders Koppell – Toccata na marimbę i wibrafon
Edwards Ross - Prelude and Dragonfly Dance na 4 marimby
Super Mario – własny aranż na kwartet perkusyjny
Rudiger Pawassar - Sculpture in wood na 4 marimby
Christopher Fellinger - Body Lotion - body percussion quartet
Chad Floyd - TetraCurrent marimba quartet
David Friedman - Hand Dance for marimba Quartet
Jonathan Ovalle - Danza Furioso na ksylofon i 3 marimby
Johann Sebastian Bach - Badinerie
Sala koncertowa AM w Krakowie , ul. św. Tomasza 43
W programie: Varese, Zivkovic, Hall, Rouse, Kutterer, Richardson
Piotr Kędzierski fortepian, Stanisław Welanyk dyrygent
Zespół studentów Hochschule für Musik Nürnberg: Sarah Rempe, Sven Hoenicke, Andreas Fuβ, Felix Bratfisch Felix Uttenreuther, Christoph Guenther
Zespół studentów Akademii Muzycznej w Krakowie: Stanislav Żoltoholovy, Karolina Zielińska, Adam Wygoda Jakub Frączek, XiQjao Wang, Filip Klasa
Warszawa, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego
Koncert zespołu „Il Giardino d’amore” pod dyrekcją Stefana Plewniaka. W programie koncertowe wykonanie opero-baletu J. P. Rameau „Les Indes galantes”.
Koncert retransmitowany przez Polskie Radio Program Drugi.
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, Sala koncertowa godz.19.30
Sala Koncertowa Akademii Muzycznej w Krakowie
Koncert w wykonaniu Lutosławski Orchestra Moderna
pod batutą Błażeja W. Kozłowskiego
W programie:
Szymon Stanisław Strzelec Wymyślanie ptaków na amplifikowane flet altowy, klarnet basowy, saksofon altowy, saksofon tenorowy, fortepian preparowany, skrzypce preparowane, altówkę i wiolonczelę
A handful of stars & the silent ocean* na amplifikowaną wiolonczelę solo
Piotr Roemer Soneostasis na zespół kameralny i elektronikę
Julian Gołosz Supercodex na dwa fortepiany
Witold Lutosławski Grave na wiolonczelę i 13 instrumentów smyczkowych
Łańcuch I na orkiestrę kameralną
Sala Koncertowa Akademii Muzycznej w Krakowie
W programie:
Sonata breve na fortepian , Les accords ésotériques na fortepian, Hipostaza I na sekstet smyczkowy , Desunion na sopran i kontrabas, Sekstet na flet, skrzypce, wiolonczelę, sopran i dwa fortepiany,
Hipostaza II, kwintet na sopran, flet, wibrafon, wiolonczelę i saksofon
Anna Zawisza sopran
Renata Guzik flet
Jakub Frączek wibrafon
Łukasz Laxy wiolonczela
Stanisław Plewniak saksofon
ICE Kraków, ul. Marii Konopnickiej 17, Kraków
Program:
Krzysztof Penderecki
Entrata, Anaklasis – w oprawie taneczno-multimedialnej
Joaquín Rodrigo
Concierto de Aranjuez – w oryginalnej kompozytorskiej wersji na harfę i orkiestrę
Antonín Dvořák
IX Symfonia e-moll op. 95 „Z nowego świata”
Wykonawcy:
Krzysztof Penderecki – dyrygent
Jurek Dybał – dyrygent, nowy Dyrektor Orkiestry
Xavier de Maistre – wirtuoz harfy
Daniel Stryjecki – choreografia
Filharmonia Krakowska im. K. Szymanowskiego, ul. Zwierzyniecka 1
Koncert Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Krakowie, dyr. Tadeusz Wojciechowski
C.M. von Weber – Oberon
P. Czajkowski – Wariacje rococco na wiolonczelę i orkiestrę
A. Dvorak – IX Symfonia e-moll op. 95 „Z Nowego Świata”
Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu
Koncert finałowy „Z NOWEGO ŚWIATA DŹWIĘKÓW” – MULTIMEDIALNE SPOTKANIE MUZYKI I TAŃCA W programie: Krzysztof Penderecki – Entrata, Emanacje, Capriccio per tuba, Cadenza per viola, Anaklasis i Antonin Dvořák – Symfonia nr 9 e-moll „Z Nowego Świata”